AAA
Parafialny Zespół Caritas Barnimie

Aktualności

22 grudnia 2018 17:05 | Aktualności

Podsumowanie II półrocza działalności Parafialnego Zespołu Caritas w Barnimiu.

 

 

W drugim półroczu PZC w Barnimiu wziął udział w Ogólnopolskiej Akcji Tornister Pełen Uśmiechów. Akcja prowadzona jest od 8 lat, polega ona na rozprowadzeniu pustych plecaków-tornistrów wśród ludzi dobrej woli, którzy wyposażają je w art. szkolne i biurowe. Po napełnieniu, plecaki wracają do Caritasu, a my przekazujemy je najbardziej potrzebującym. W tym roku 20 plecaków trafiło do dzieci z Białorusi, które podczas wakacji wypoczywały na terenie naszej archidiecezji.

 

We wrześniu Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zorganizował wyjazd 7 dniowy dla niepełnosprawnych, seniorów 65+ i wolontariuszy Caritas do Nadmorskiego Domu Rekolekcyjnego w Mrzeżynie. Tygodniowy pobyt został wzbogacony o wycieczki np. do Kołobrzegu, zwiedzanie Mrzeżyna z przewodnikiem, ogniska, spotkanie z prawnikami. Trafiliśmy na wyjątkowo piękną pogodę. Kuchnia również spisywała się na 5. Nasi wolontariusze wrócili bardzo zadowoleni. W turnusie ogółem wzięło udział 48 osób. Również we wrześniu przeprowadziliśmy akcję szczepienia przeciw grypie dzieci w wieku od 6 do 13 lat. W drawieńskim ośrodku zdrowia, panie pielęgniarki, pod czujnym nadzorem lekarza zaszczepiły 40 osób. Szczepienia takie odbywają się już od kilkunastu lat. Szczepionki i transport sponsorował nasz Caritas.

 

Jesienią uczestniczyliśmy w obchodach święta jabłka, organizowanym przez DPN. Byliśmy tam na zaproszenie dyrekcji DPN-u. W naszym namiocie przygotowaliśmy ulotki, foldery i czasopisma kwartalnik caritas, tak by naszym gościom przybliżyć nasza pracę społeczną. Oferowaliśmy również coś słodkiego na ząb.W promocji Caritas wzięło udział 5-cioro naszych wolontariuszy. Wolontariuszka Jolanta Kucharska zajęła 3 miejsce za ciasto migdałowiec w konkursie na wypieki ciast z owocami.

 

Caritas Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa PO PŻ 2014 -2020 – Podprogram 2018 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFP najbardziej potrzebującym. Parafialny Zespół Caritas jako 1 z 30 innych Parafialnych Zespołów Caritas przystąpił do programu. Program rozpoczął się w październiku 2018 a zakończy w czerwcu 2019 r. Osoby, które uzyskały decyzję z Ośrodka Pomocy Społecznej w Drawnie o udziale w programie mogą liczyć na takie art. jak: art. warzywne, owocowe, skrobiowe, mleczne , mięsne, cukier, miód, tłuszcze-olej rzepakowy i dania gotowe-gołąbki. W naszym Caritasie z programu korzysta 77 rodzin tj.194 osoby mieszkające na terenie naszej parafii-Barnimie. Od października wydaliśmy 9 artykułów w ilości 3.519,16 kg. na kwotę 15.968,-zł.

Wraz z programem prowadzone są również działania towarzyszące takie jak: warsztaty kulinarne, warsztaty edukacji ekonomicznej, warsztaty dietetyczne i warsztaty o nie marnowaniu żywności.

 

Listopad to czas kiedy Parafialne Zespoły Caritas ich wolontariusze wyjeżdżają do Szczecina na Adwentowe Dni Skupienia. W tym roku rekolekcje poprowadził prodziekan Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Teologicznego ks. kan. dr hab. Grzegorz Chojnacki, profesor US. Dwudniowe rekolekcje przeplatane konferencją, modlitwą, spotkaniami integracyjnymi i spotkaniem z dyrektorem Caritas ks. kan. Maciejem Szmuc, który przedstawił i omówił kalendarium na rok 2019 oraz sprawy bieżące. Te spotkania to również czas podsumowania naszej pracy, obrania właściwego kursu i nabrania siły do dalszego działania.

 

Jak co roku w okresie Bożego Narodzenia bierzemy udział w akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku hasłem przewodnim jest: Świeca, która tworzy Polską Wigilię. Świeca Caritas po raz 25 rozświetli polską Wigilię. Wolontariusze Caritas rozprowadzają świece małe, duże , mikołaje i kartki świąteczne. Uzyskany dochód ze sprzedaży świec tradycyjne przeznaczany jest na letni wypoczynek dzieci.

 

W grudniu nasi wolontariusze biorą udział jeszcze w trzech akcjach. Pierwsza to Akcja zbierania żywności -Tak Pomagam. Z zebranej żywności robimy paczki świąteczne i rozwozimy do rodzin najbardziej potrzebujących. Kolejnym naszym zadaniem jest przygotowanie 90 paczek dla dzieci z okazji Św. Mikołaja. Mikołaj rozwozi paczki dzieciom po całej parafii Barnimie.

Rok pracy P Z Caritas kończy wigilia dla osób samotnych i schorowanych, w której udział wzięli także Przewodniczący Rady Miejskiej  Aleksander Dementiew, sołtys Barnimia Katarzyna Komorowska oraz wolontariusze Caritas. Kazdy uczestnik wieczerzy otrzymał słodki upominek od Caritas i pieknego aniołka od opiekunki świetlicy Agnieszki Biegniewskiej.

Serdeczne podziekowania kierujemy do Pana Andrzeja Marczuka z Jaźwin za wieloletnie sponsorowanie ryb na  wigilijny stół.

 

 

 

Przeczytano: 411 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: